„Nie noś peruki, bo wytrą się i wypadną ci twoje włosy” – taki stereotyp myślenia trwa w głowach osób, które nie miały do czynienia z perukami wykonanymi w obecnej technologii. W odległych czasach peruki wykonywane były na bazie skór zwierzęcych, np kozich, później z płócien, czy cienkich metalowych konstrukcji okrytych gęstą i sztywną konstrukcją z włosów. Peruki noszone w początkach XX w. miały już delikatniejsze włosy i fryzury, jednak spody były pełne i słabo przepuszczające powietrze.

Obecnie peruki wykonywane  są w zupełnie innej technologii. Rynek opanowała technologia japońska – włókno syntetyczne (sztuczny jedwab) zwane kanekalonem, ale produkcja największa na świecie usytuowana jest w Chinach. Napisy na metkach : „origin of Japan”, „non flammable” (produkt niepalny), a z drugiej strony: „made in China”

Peruki mogą być wykonywane ręcznie, maszynowo, lub z wykorzystaniem obu technik jednocześnie.

Peruki produkowane ręcznie są wykonane na bazie cienkiej siateczki w kolorze cielistym (zwane mikrofazą, mikroskórą, czy mono topem), Na łączeniu splotów siateczki są tkane szydełkiem cienkie wiązki włosów złożone z 2-3 sztuk. To żmudna praca ręczna, stąd ceny tych peruk są zdecydowanie wyższe. Dzięki temu rozwiązaniu peruki są cienkie i bardzo przewiewne, porównywalnie np do włókna z pończochy. Tego rodzaju peruki są wykonywane na indywidualne zlecenie, czyli szyte na miarę. Ich cena wynosi kilka tysięcy zł. Sklep Sagatia, z racji tego, że nie jest firmą perukarską, nie wykonuje takowych i nie posiada ich w swojej ofercie.

Drugą formą produkcji peruk jest technika maszynowa. Polega ona na wykonaniu z pasków gumowych swojego rodzaju czapki ażurowej.  Paski gumowe powodują, że baza peruki jest elastyczna i dopasowuje się do rozmiaru głowy z tolerancją kilku centymetrów.
Do pasków gumowych są wszyte maszynowo włosy. Mogą one być naturalne, lub sztuczne. Sztuczne są w wyniku produkcji dostosowane już w fazie pierwotnej do określonego modelu fryzury. Włosy naturalne natomiast po wstępnej selekcji i przygotowaniu technologicznym, są przyszywane do taśmy gumowej zgodnie z kierunkiem łuski pokrywającej włosy (zawsze łuska skierowana do dołu). Dzięki temu włosy zachowują swoją gładkość i nie plączą się podczas noszenia. Gdyby zignorowano tą metodę już podczas czesania uchylające się łuski spowodowałyby urywanie się włosów na różnej długości i w krótkim czasie włosy wykruszyłyby się.

Dzięki zastosowaniu metody maszynowej ceny peruk syntetycznych wahają się w naszym sklepie w granicach 50-150 zł. Tak wygląda peruka wykonana w 100% maszynowo (widok z boku):

Trzecia forma wykonania peruk to maszynowa ze wstawkami ręcznie tkanymi. To połączenie obu technik jednocześnie. Tak wykonanych jest kilkanaście modeli peruk w naszym sklepie. Im większa wstawka ręcznie wykonana, tym cena peruki wyższa.

Najdroższe są peruki z włosów naturalnych np. Dagmara, Judyta, czy Elaine. Tu wstawka ręcznie wykonana, nazywana mono topem, obejmuje całą część ciemieniową głowy. Pozostała część peruki wykonana jest z siateczki pasków gumowych do których wszyte są włosy

Podobnie wykonywane są niektóre peruki wykonane z włosów syntetycznych np. Paola.

Mono top to tylko jeden z elementów wpływających na jakość samej peruki. Innym elementem podnoszącym komfort jest siateczka lace front. To cienka półprzeźroczysta siateczka w kolorze cielistym, która jest wszyta nad czołem. Na jej brzegu są tkane ręcznie włosy, aby uzyskać efekt włosów wyrastających znad czoła. Siateczkę lace front można przykryć make up maskując jej i tak nikłą granicę. Na zdjęciu mono to i lace front z modelu peruki Karolina:

Model Paulina ma dużą siateczkę lace front , oraz kilka innych zastosowań, jak wzmocnienia z elastycznej siateczki, czy grzebyczki.

Więcej zdjęć spodu z tego modelu jest w galerii naszego forum.

Peruki mogą mieć jeszcze inne połączenie elementów ręcznie wykonanych – mono parth. To maleńka łatka ręcznie tkana wszyta w miejscu, gdzie włosy rozchodzą się w krótki przedziałek. To rozwiązanie jest zastosowane w np peruce Emma, czy Jean :

Wstawka mono parth może być też w innym miejscu, w zależności od fasonu peruki. W modelu Ariel przedziałek jest przy samym czole, stąd usytuowanie wstawki w tej właśnie części:

Niezależnie od formy wykonania peruki – maszynowo, czy maszynowo+ręcznie każda z peruk ma z tyłu od wewnętrznej strony (nad karkiem) elastyczne paseczki gumowe do regulacji obwodu głowy. Paseczki te mogą być wykończone plastikowymi haczykami, lub rzepem. Dzięki temu obwód głowy można zmniejszyć w zależności od indywidualnych potrzeb.

Nie oznacza to jednak, że każda peruka jest na tyle uniwersalna, że będzie pasowała na każdą głowę. Jeżeli jej baza (spód) jest głęboka, to dla osób filigranowych i drobnych peruka będzie za duża. Po założeniu za mocno wsunie się na czoło. Zmniejszenie peruki w obwodzie głowy nie rozwiąże problemu, ponieważ w części potylicy peruka nie będzie przylegała, tylko utworzy się pod spodem „balon” z powietrzem. Analogicznie- gdy peruka będzie mała, a głowa sporo większa, to może i naciągniemy ją zakładając na głowę, ale dyskomfort spowodowany wrażeniem, że peruka zaraz się zsunie zabierze całą radość z jej noszenia. Regulacja dotyczy zatem tolerancji do ok. 2 cm, w obu przypadkach.

Jak zmierzyć obwód głowy? Najwygodniej centymetrem krawieckim po owalu granicy linii, jaką tworzą włosy na głowie, czyli: nad czołem, za uchem, nad karkiem, za drugim uchem i połączyć nad czołem. Opierając się na naszym doświadczeniu przyjęliśmy średni rozmiar jako obwód głowy 56 cm. W odniesieniu do niego peruki określamy jako płytkie, średnie, lub głębokie.

Dodaj komentarz