Wiele osób pisząc do nas zadaje pytanie, jak prawidłowo zmierzyć obwód głowy dla potrzeb dopasowania peruki.

Wbrew pozorom nie tak samo, jak mierzymy głowę dziecka dla określenia centyli, czy dokonujemy pomiaru kupując kapelusz, lub czapkę.  Peruka przylega na tym samym obszarze głowy, jak rosną na niej włosy. Tym samym granicę tego obszaru przyjmujemy za obwód głowy dla potrzeb doboru peruki. Najlepiej zobrazuje to zdjęcie:

Centymetrem krawieckim dokonujemy pomiaru po linii brzegowej naszej przyszłej peruki: nad czołem, za uchem, nad karkiem, za drugim uchem i zamykamy obwód znów nad czołem. Centymetr musi ściśle i dobrze przylegać, dociskając dokładnie do skóry głowy.

Standardowy obwód głowy powinien zmieścić się w granicach 50-60 cm.

Peruki sprowadzane z Chin nie mają oznaczeń producenta dotyczących rozmiarów. Jednak aby ułatwić Wam dobór peruki pod kątem rozmiaru podajemy orientacyjne rozmiary za pośrednictwem wyświetlanego parametru. Przyjmujemy 3 kategorie:

1. obwód mały – 54 cm (+/- 2 cm)

2. obwód średni – 56 cm (+/- 2 cm)

3. obwód duży – 58 cm (+/- 2 cm)

Znacznik (+/- 2 cm) to tolerancja dla elastyczności peruki i jej regulacji obwodu, czyli możliwości zmniejszenia. Większość peruk to rodzaj siateczki z pasków gumowych, na których umocowane są rzędami włosy. Paski rozciągają się dopasowując perukę do głowy. Podany rodzaj dokonywania pomiaru nie gwarantuje jednak, że po sprawdzeniu centymetrem krawieckim obwodu (A) peruka będzie na pewno dobrze dopasowana. Mają na to jeszcze wpływ inne czynniki, jak np odległość czubka głowy od dolnej granicy obwodu (B), czyli wysokość potylicy:

Istotnym czynnikiem jest też sama elastyczność gumek. Modele Małgorzata, czy Magdalena są bardziej elastyczne niż np Tatiana, czy Daria. Zdarza się także, że różnice w rozmiarach występują w kolejnych dostawach. Na samym początku model Sabrina był wyłącznie w rozmiarze małym. W ostatniej dostawie znaczna część peruk została jednak sprowadzona z nieco większym obwodem peruki. O ile zauważymy taką zmianę staramy się poprawić wyświetlany parametr rozmiaru.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jakie są w użytkowaniu peruki Sagatii | Zakochaj się w perukach

Dodaj komentarz