Często otrzymujemy pytanie od klientów: Czy włosy w Waszych perukach są błyszczące?

Odpowiedź nie może być jednoznaczna: tak, lub nie. Połysk jest przede wszystkim indywidualnym odczuciem wizualnym. Granica nie jest wymierna.

Często widzimy mocno błyszczące włosy w perukach na wystawach w galeriach. Te oczywiście nie nadają się do codziennego użytku. Są za szkliste. Jednak włosy w peruce, o zupełnym braku połysku, są równie nieatrakcyjne i nieestetyczne. Sprawiają wrażenie matowego, wysuszonego snopka, zamiast ładnej, estetycznej fryzury.

Zdrowe, zadbane naturalne włosy mają swój własny połysk. Wypielęgnowany włos ma zamknięte łuski, gładką powierzchnię i jest odpowiednio nawilżony, a co za tym idzie – jest sprężysty i lśniący. Takie też włosy imitują peruki i treski. Z doświadczenia jednak wiemy, że liczne zabiegi stylizacyjne, farbowanie i modelowanie włosów znacząco wpływa na stan ich kondycji, przez co za powszechnie uznaną normę przyjmujemy fakt, iż włosy naturalne są półmatowe w mniejszym, lub większym stopniu. Stąd porównując je z peruką można niekiedy uznać, że włosy w peruce są błyszczące. Ale jest to zawsze w odniesieniu do…

Jest jednak prosty trick by sprawić, że włosy syntetyczne będą wyglądały na bardziej zbliżone do naszych, tych zmęczonych zabiegami fryzjerskimi i farbowaniem.  Pomocny okaże się tu suchy szampon.

Suchy szampon matuje włosy.

Grzywka Adel, sfotografowana została w sztucznym świetle, które dużo bardziej odbija się od włosów syntetycznych, niż światło naturalne rozproszone. Zastosowałam suchy szampon kupiony w jednej z drogerii. Cena około 15 zł.

Podstawowym składnikiem każdego szamponu w sprayu są lekkie pudry na bazie skrobi np. z ryżu, lub owsa. Przed każdym użyciem opakowanie należy mocno wstrząsnąć. Pokrywamy włosy preparatem z odległości ok. 20 cm w kilku krótkich seriach. Powierzchnia jest oszroniona białym kolorem. Włosy pozostawiamy na kilkadziesiąt sekund, by alkohol zawarty w sprayu odparował.

Rzadkim grzebieniem wyczesujemy biały proszek strzepując go z włosów.

Po wyczesaniu włosy są lekko półmatowe i mniej odbijają światło. Ich odcień może być nieco chłodniejszy, ale efekt jest bardzo zadowalający.

Suchy szampon nadaje włosom puszystości i objętości.

Tu do prezentacji wybrałam jedną z peruk  przecenionych z uwagi na zbyt mocne nażelowanie włosów –  Milenę. Milena ma fason boba, ale producent mocno przesadził z żelem, stąd produkt ma znacząco obniżoną cenę (24,50 zł). W celu wypłukania żelu perukę można wyprać metodą tradycyjną, w wodzie z dodatkiem szamponu, lub właśnie zastosować suchy szampon. Tak wygląda Milena po wyjęciu z opakowania- włosy sklejone żelem, ciężkie i opadające.

Opakowanie suchego szamponu energicznie wstrząsamy, powierzchnię włosów opryskujemy z odległości ok. 20 cm kolistymi ruchami.

Pokryte równomiernie białym proszkiem włosy zostawiamy na kilkadziesiąt sekund.

Następnie dokładnie wyczesujemy proszek. Efekt żelu zanika, włosy są bardziej puszyste i uniesione, mają zdecydowanie większą objętość.

Suchy szampon niweluje żółty odcień włosów

Należy o tym pamiętać, gdy stosujemy go na intensywnych kolorach, zwłaszcza rudych, czy ciemnych brązach. Będą na pewno nieco mniej intensywne.Jednak w przypadku blondów nada włosom bardziej szarawo-beżowy odcień, najczęściej oczekiwany przez klientki.

Suchy szampon działa powierzchownie, jak kosmetyki do stylizacji. Oznacza to, że po tradycyjnym umyciu włosów kosmetyk zmyje się, a odcień włosów wróci do pierwotnego. Jednak połysk włosów syntetycznych z biegiem czasu sam niweluje się podczas użytkowania. Dlatego stosowanie szamponu suchego w tym celu ma sens, ale tylko w pierwszych dniach noszenia peruki, lub treski.

 

 

 

4 komentarze

    1. Czy chodzi o perukę z włosów naturalnych? Zbijające się w pasma włosy powinny być po zastosowaniu suchego szamponu bardziej puszyste i „podsuszone”. Nie mamy niestety nowych peruk, w których włosy zbijają się w pasma, czyli „strączkują, aby realnie sprawdzić działanie suchego szamponu na perukach z włosów naturalnych. Myślę jednak,że warto spróbować. Proszę napisać, czy odniosło efekt 🙂

      sagatia.porady
    1. Suchy szampon jest do nabycia w większości drogerii. Stosowany jest przede wszystkim do włosów naturalnych, jako metoda szybkiego odświeżenia włosów bez użycia wody i suszarki. W przypadku peruk syntetycznych suchy szampon ma inne działanie-matowi powierzchnię włosów. W odniesieniu do peruk z włosów naturalnych należałoby rozważyć, jaki cel chcemy uzyskać. Matowienie włosy, by były bardziej zbliżone „do naturalnych” mija się z celem, a włosy w perukach nie przetłuszczają się, by wymagały odświeżenia. Odpowiadając na pytanie- czy można – tak, ale w jakim celu?

      sagatia.porady

Dodaj komentarz