Wypadanie włosów jest powszechnym problemem. Zjawisko to w nadmiarze może mieć przyczyny błahe, łatwe do zniwelowania, ale także może być oznaką chorób i problemów zdrowotnych. Prócz wypadania, włosy mogą także się rozdwajać i urywać. Rozdwajanie włosów jest wynikiem ich przesuszania i zniszczenia, natomiast urywanie może być np. skutkiem zbyt często robionego ciasnego kucyka czy koka. Samo wypadanie włosa nie jest niczym nienaturalnym, ponieważ każdy włos ma trzy „etapy” życia: wzrostu i pełnej czynności, inwolucji i spoczynku. Żywotność włosa określa się na 2-6 lat. Po skończeniu ostatniej fazy włos z reguły samoistnie wypada.

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Włosy mogą wypadać zależnie od pory roku, trybu życia, a także wiele innych czynników nie jest dla nich obojętnych, np.:
– nieprawidłowa dieta
– stres
– przemęczenie
– zbyt ciasne upięcia
– nadmiar witaminy A
– radykalna dieta
– nieprawidłowości gospodarki hormonalnej
– choroby genetyczne, lub nabyte
– chemio- i radioterapie

Często klientki piszą do nas z zapytaniem o wypadanie włosów w perukach. Jest to jak najbardziej normalne, jednak przyczyn wypadania włosów z peruk jest znacznie mniej niż w przypadku włosów naturalnych:

Proces technologiczny
Włosy naturalne w fazie przygotowawczej są gręplowane czyli wyczesywane. Usuwane są wówczas włosy słabe i krótkie. W dużym skrócie -tak przygotowany materiał bazowy do peruki jest mocowany maszynowo, lub ręcznie do bazy. Zawsze może zdarzyć się jednak, że maszyna nie przymocuje każdego włoska idealnie. Także człowiekowi, który łapie poszczególne kępki 2-3 włosowe może się zdarzyć, że chwyci i przymocuje jakiś słabszy, kub krótszy włos. To samo tyczy się peruk syntetycznych, których faza produkcji, pomijając wyczesywanie, jest porównywalna do fazy produkcji peruk z włosów naturalnych. Jednak porównując wypadające włosy w peruce z wypadającymi włosami żywymi – jest to stosunkowo mała liczba. W naturze gubimy ich codziennie ok. 100-150. W perukach znacznie mniej.

Przesuszenie i nieodpowiednia pielęgnacja
O włosy naturalne w perukach należy dbać  w szczególny sposób. Ważna jest odpowiednia ilość nawilżenia, a także dbałość o zamykanie łusek włosowych. Pisaliśmy na ten temat wcześniej – zobacz więcej na temat pielęgnacji peruki naturalnej.

Nieodpowiednie czesanie peruki
Perukę należy rozczesywać szczotką lub grzebieniem nieszarpiącym włosów. Przy dłuższych perukach obowiązuje zasada – najpierw od dołu i stopniowo do góry. Zobacz więcej na temat rozczesywania i pielęgnacji peruk syntetycznych. 

Włosy wypadają naturalnie, o ile nie jest to zbyt częste, jest to całkowicie normalne zjawisko. W przypadku peruk włosów wypada o wiele mniej. Należy jednak pamiętać i sumiennie trzymać się odpowiedniej pielęgnacji peruk, ponieważ część włosów i tak może, a nawet musi wypaść, jednak w odróżnieniu do włosów naturalnych – te z peruk nie odrosną.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

Dodaj komentarz