Nieraz spotykamy się z naszymi zdjęciami na stronach ogłoszeniowych ds. sprzedaży. Na każdym naszym zdjęciu umieszczamy znak wodny z logo Sagatii, który przez złodziei jest zamazywany lub odcinany. Nasza firma ma zastrzeżone prawa autorskie, a zabieranie zdjęć bez naszej zgody jest po prostu kradzieżą. 

Wydaje się banalnie łatwe – sprzedaj coś w sieci – zrób zdjęcie i tylko czekaj, aż ktoś kupi. Ale za przygotowaniem tego zdjęcia, za wypromowaniem produktu kryje sie ogrom pracy, której nie widać gołym okiem.

Sklep Sagatia jest autorem wszystkich publikowanych u nas zdjęć, bądź posiada prawa do publikacji tych nie swoich. Większość peruk jest prezentowana na modelce – osobie współtworzącej firmę – Iwonie Sagatyńskiej. Zdjęcia wykonuje właściciel – Artur Sagatyński. Chroniąc prawo do naszej pracy autorskiej, naszego wizerunku, a także prywatności nie wyrażamy zgody na publikowanie naszej pracy bez naszej zgody, bądź bez wyraźnego zaznaczenie źródła pochodzenia zdjęcia lub opisu.

Certyfikat Urzędu Patentowego

Niestety, mylne przekonanie, że „to tylko zdjęcie”, oraz łatwość kopiowania i wklejania prowadzi do tego, że prawo autorskie jest naruszane. Nie tylko osoby fizyczne kradną nasze zdjęcia. Zdarzało się, że firmy publikowały nasze materiały pod swoją nazwą. Za kradzież naszych publikacji w internecie bez zgody wchodzimy na drogę prawną, czyli możemy zażądać pieniężnego odszkodowania:

Sprzedający, o ile nie zaznaczy w opisie autorstwa i źródła pochodzenia, jest właścicielem wszystkich materiałów, grafik i tekstów. Wszelkie ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez podania autora i źródła jest w rozumieniu prawa karnego naruszeniem dóbr osobistych niematerialnych. Sprzedający ma prawo do wyceny bezprawnego wykorzystywania swojej własności autorskiej i ustanawia karę w wysokości 5,00 zł za jedną dobę wykorzystywania jego materiałów bez zezwolenia dla osób wykorzystujących materiały w celach niekomercyjnych, oraz 30,00 zł jedną dobę wykorzystywania jego materiałów bez zezwolenia dla osób wykorzystujących materiały w celach komercyjnych. Kwoty te dotyczą pojedynczego zdjęcia, opisu, lub pliku. Za opóźnienie we wpłacie z tytułu tego zobowiązania od wyznaczonego terminu płatności obowiązuje taryfa odsetek ustawowych. Należność zostanie egzekwowana wystawieniem faktury VAT z określeniem terminu płatności. Niewywiązanie się ze zobowiązania zapłaty będzie skierowane do procesu windykacyjnego.

Ale czy to znaczy, że nie można w ogóle posługiwać się zdjęciami? Można, pod warunkiem, że osoba ubiegająca się dostanie zgodę lub wyraźnie zaznaczy skąd pochodzi zdjęcie. Oczywiście niedopuszczalne jest retuszowanie zdjęć lub/i usuwanie znaku wodnego.
Dlaczego to jest takie ważne?
Za każdym naszym materiałem, czy to zdjęciem, czy opisem, kryje się nasza ciężka praca, w którą wkładamy serce, aby klienci byli zadowoleni. Prócz tego jest to także poświęcony czas, sprzęt oraz doświadczenie zdobywane latami. Uczyliśmy się na własnych błędach i cały czas się szkolimy. W tym momencie Sagatia to marka, z której jesteśmy dumni, z otrzymanego efektu naszej ciężkiej pracy, a także stałej współpracy z klientami i wzajemnym zaufaniu.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

Dodaj komentarz