Wpis nieco inny niż wszystkie, jednak temat wydaje się ciekawy. Po co ludziom włosy? Jak są zbudowane? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć najlepiej jak potrafimy. 

Podstawowym zadaniem włosa, nie tylko u ludzi, jak i również u wielu gatunków zwierząt jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi (zimno, ciepło itp.) praz przed urazami. Co ciekawe włosy pomagają w regulacji termicznej. W tym momencie dla ludzi włosy stały się właściwie cechą wyglądu zewnętrznego, a z rodzaju na różnego rodzaju czapki, już niezbyt spełniają swoją funkcję. Człowiek spokojnie mógłby funkcjonować bez włosów na głowie, w przeciwieństwie do wielu gatunków zwierząt, które są niżej na drabinie ewolucyjnej. Dla przykładu – jest kilka ras psów, którym nie wolno podcinać sierści, ponieważ mogą nie poradzić sobie ze zmianą temperatury, lub po ścięciu „grzywki”, która zasłania oczy mogłyby oślepnąć.

Jak właściwie są zbudowane włosy? Jak wiadomo, skóra produkuje łój, który odpowiada za przetłuszczanie się włosów. Sam włos wyrasta z mieszka włosowego, gdzie na samym jego dnie jest umiejscowiona cebulka włosa. Co ciekawe – cebulka jest „żywą” częścią włosa, zaś wszystko co jest poza skórą, na zewnątrz, czyli te włosy, które my widzimy to „martwa część”. Cebulka składa się z komórek macierzy, które odpowiadają za wzrost włosa oraz za produkcję melatoniny, czyli kolor włosów. Cały włos, zarówno pod powierzchnią skóry jak i nad, składa się głównie z tego samego białka czyli keratyny (nawet do 95%). Jednakże mogą pojawić się ubytki tej keratyny, np. po częstych zabiegach fryzjerskich czy przesuszeniu włosa. Wówczas włosy są matowe, łamliwe i ogólnie słabe. W takim przypadku może przyjść nam stosunkowo nowy zabieg fryzjerski, czyli prostowanie keratynowe. Zabieg polega na „wtopieniu” keratyny we włosy, dzięki czemu są odbudowane i lśniące. „Efektem ubocznym” są idealnie proste włosy. Z kolei sama keratyna jest zbudowana z aminokwasów, z których najważniejsza jest cysteina. To ona odpowiada za budowanie mostków siarczkowych, które z kolei odpowiadają za skręt włosa. Dobrym przykładem ingerencji w mostki siarczkowe jest trwała ondulacja, która je niszczy. Niestety, ten element jest bardzo trudny do odbudowania, często pozostaje jedynie ścięcie włosów. Osłona włosów, ta najbardziej zewnętrzna cześć, zbudowana jest z tzw. łusek, o których można usłyszeć w reklamach szamponów czy odżywek. Łuski nie są w całej swojej długości „przymocowane” do włosa, a więc mogą odstawać. Dlatego tak ważne jest zamykanie łusek włosa, aby żadne niepożądane czynniki lub substancje. Stan łuski odpowiada również za gładkość, za elektryzowanie się oraz połysk. Pod osłonką z łusek znajduje się warstwa korowa. Warstwa korowa to taki „włos właściwy”, który stanowi nawet 80% całego włosa. Składa się głownie z keratyny i ma budowę włóknistą. Stan warstwy korowej decyduje o łamliwości i ogólnej kondycji włosa.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

Dodaj komentarz