Zdrowie, piękne i długie włosy to marzenie niejednej kobiety. Niestety, jest to proces często czasochłonny i niekiedy trudny. Jak zapuścić włosy, aby były piękne i zdrowe? W tym wpisie zebraliśmy kilka przydatnych porad na ten temat. 

1. Pierwsza sprawa to odpowiednia i zbilansowana dieta. Jak wiadomo, to co jemy bardzo wpływa na nasz wygląd i nie mówimy tu tylko o sylwetce, a także o paznokciach, cerze i właśnie włosach. Warto zadbać o zdrową dietę, a z pewnością zobaczymy różnicę. Spożywając posiłki należy zwrócić uwagę nie tylko ile kalorii zjadam, ale także jakie proporcje stanowią poszczególne ilości składników odżywczych. Dla prawidłowej diety w bilansie kalorii powinno spożywać się ok. 12-15% białka, 20-37% tłuszczu i 50-60% węglowodanów. Ważna jest także odpowiednia ilość błonnika, witamin i soli mineralnych.

2. Ogranicz do minimum używanie suszarki, prostownicy czy lokówki. Podstawowym budulcem włosa jest białko zwane keratyną. Białko w wyniku wysokiej temperatury ulega trwałemu uszkodzeniu, dlatego lokówka, czy prostownica niestety stopniowo wyniszcza włosy. Gdy używamy tych sprzętów raz na jakiś czas, nie powinno mieć to aż tak dużego wpływu na nasze włosy, o ile dbamy o nie na inne sposoby. Jeśli chodzi o suszarkę – czasami ciężko jest czekać, aż włosy samoistnie wyschną, szczególnie w przypadku długich włosów. Dlatego też, najlepiej jest dać włosom samym wyschnąć przynajmniej w 60%. Warto stosować wówczas produkty wspomagające podczas termicznej obróbki włosów. Na rynku jest dostępnych wiele kosmetyków do termoochrony właśnie podczas stosowania lokówki, suszarki czy prostownicy. Mają z reguły bardzo przyjemny zapach i pozostawiają na włosie film ochronny.

3. Szampony, odżywki i maski – temat rzeka. Pisaliśmy o nim już niejednokrotnie. Najlepiej metodą prób i błędów dobrać odpowiednie dla nas kosmetyki. Nie należy zapominać o natłuszczaniu włosów, zwłaszcza zimą, oraz o chronieniu ich przed słońcem w porze letniej.

4. Podcinanie końcówek. Każda kobieta, która próbowała zapuścić włosy doskonale wie, jak ciężko czasami podciąć te 5-6 centymetrów. Jest to jednak niezbędny krok, ponieważ zaniedbane, porozdwajane końcówki będą niszczyć się dalej i przyjdzie nam ściąć 15 cm, zamiast 5.

5. Gdy włosy są mokre, musisz być bardzo ostrożna. W tym momencie są słabsze, bardziej podatne na uszkodzenia. Nie powinno się spać w mokrych włosach, czesać ich nieuważnie, czy zaplatać. Najlepiej przed kąpielą warto je dokładnie wyszczotkować. Włosów podczas mysia nie powinno się plątać i ciągnąć. Najpierw masuje się  wytworzoną pianą skórę głowy, potem delikatnie pozostałą długość włosów.  Po dwukrotnym umyciu należy nałożyć warstwę odżywki. W tym momencie warto rozczesać włosy rzadkim grzebieniem kauczukowym zaczynając od końcówek-rozczesywać coraz wyżej. Tym sposobem rozprowadzimy odżywkę i doprowadzimy do tego, ze podczas spłukiwania włosy będą gładkie i równo ułożone. Włosów poplątanych, suchych i zniszczonych nie można pozostawić bez wsparcia kosmetyków. Rozczesując je na siłę urywamy je i doprowadzamy do rozdwajania końcówek. Tym samym nasz cel: zapuszczenie włosów, szybko oddali się i zniechęci nas do dalszych działań.

6. Regularne szczotkowanie – jest bardzo istotnym elementem codziennej pielęgnacji włosów. Usuwamy tym sposobem urwane włosy (każdemu codzienne wypada ich pewna ilość), wygładzamy je zamykając łuski (sebum, czyli łój ludzki działa jak naturalny kosmetyk nawilżający i pielęgnujący), oraz poprawiamy ukrwienie skóry głowy, a tym samym pracę cebulek i szybszy wzrost włosów. Szczotkowanie jest zatem leczniczo-pielęgnacyjnym masażem, o którym nie powinniśmy zapominać w dążeniu do długich i pięknych włosów.

Mamy nadzieję, że ta garstka informacji pomoże tym, którzy chcą zapuścić zdrowe i piękne włosy. Po więcej porad dt. kosmetyków zapraszamy do poprzednich postów.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

Dodaj komentarz