Czasami spotykamy się ze skrajnie różnymi zdaniami na temat niektórych aspektów pielęgnacji włosów – od suszarki, przez farbowanie i zabiegi fryzjerskie. W tym poście pragniemy przedstawić Państwu dosyć popularne mity na temat pielęgnacji włosów. 

1. Podcinanie końcówek.
Wiele kobiet wierzy w to, że poprzez regularne podcinanie końcówek sprawią, że ich włosy zaczną szybciej rosnąć. Jest to oczywiście mit, ponieważ włosy rosną od głowy, a nie od końcówek, więc podcinanie nie ma żadnego wpływu na tempo wzrostu. Ale czy to znaczy, że nie warto ich podcinać? Otóż nie. W momencie gdy końcówki są pourywane, porozdwajane i nie są przycinane, będą się coraz bardziej i coraz wyżej niszczyć, a więc aby zapuścić długie, ładne i zdrowe włosy zaleca się podcinanie końcówek co 1-2 miesiące.

2. Suszarka to zło.
Często kobiety boją się przesuszenia włosów przez codzienne ich suszenie. Jest to nieprawda, ponieważ jeśli odpowiednio używamy suszarki, nawet codziennie, to nie powinna wyrządzić krzywdy naszym włosom. Po pierwsze – lepiej jest suszyć zimnym lub delikatnie ciepłym powietrzem – łuski włosów zamykają się. Po drugie – należy pamiętać o odpowiednim odstępie suszarki od włosów (według zaleceń producenta). Po trzecie – najlepiej jest najpierw odczekać chwilę, aż włosy z mokrych staną się wilgotne, a dopiero potem łapać za suszarkę.

3. Farbowanie bardzo niszczy włosy.
W tym przypadku jest to po części prawda, ponieważ jeśli rozjaśniamy włosy, to faktycznie utleniacze niszczą strukturę włosa. Jeśli jednak je przyciemniamy, to nie powinny się niszczyć. Obecnie na rynku mamy duży wybór farb do włosów, formuły zostały urozmaicone witaminami, a odjęto z nich większość szkodliwych substancji. Warto raz na jakiś czas użyć szamponetki do 7 myć – odżywia włosy i nie niszczy ich, a dodatkowo wydobywa na kilka dni blask koloru.

4. Rozdwojone końcówki można „naprawić”.
Jest to oczywiście mit, ponieważ w żaden sposób nie da się scalić rozdwojonych końcówek. Zostaje tylko ścięcie.

5. Włosy przyzwyczajają się i ouodparniają na różne kosmetyki.
Jest to również nieprawda, ponieważ włosy nie przyzwyczajają się np. do szamponu. Może się tak wydawać, gdy po kilku miesiącach zmienimy szampon na inny, że nasze włosy też są trochę inne. Jednak nie ma to związku z „przyzwyczajeniem się włosów” a raczej z różnym składem kosmetyków.

Od tej pory postanowiliśmy co jakiś czas dodawać post o mitach i faktach dotyczących włosów.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

Dodaj komentarz