Czasami spotykamy się ze skrajnie różnymi zdaniami na temat niektórych aspektów pielęgnacji włosów – od suszarki, przez farbowanie i zabiegi fryzjerskie. W tym poście pragniemy przedstawić Państwu dosyć popularne mity na temat pielęgnacji włosów. 

1. Łupież może przenieść się na drugą osobę.
Jest to oczywiście mit, ponieważ łupież to łuszcząca się skóra. Może pojawić się bez powodu, a może również mieć początki w stresie, przesuszonej lub podrażnionej skórze. Bez względu na przyczynę – łupież nie jest zaraźliwy.

2. Częste czesanie włosów przyspieszy ich wzrost.
Fałsz. Częste szczotkowanie włosów może doprowadzić do łamania i zniszczenia struktury włosa. Zamiast tego dobrze jest wykonywać codziennie masaż głowy, np. podczas mycia włosów. To poprawi ukrwienie skóry głowy i może delikatnie przyspieszyć wzrost włosa.

3. Codzienne mycie włosów wysusza je.
O ile szampon jest dobrze dobrany do naszych włosów, nawet codziennie ich mycie nie powinno wysuszać.

4. Domowe maseczki i kosmetyki są nieskuteczne.
Mit. Domowe kosmetyki potrafią być nawet lepsze niż te drogeryjne. Przede wszystkim nie zawierają wielu chemicznych substancji, a także są tańsze i łatwo dostępne.

5. Wstrzymując się od mycia włosów można wywołać rzadsze przetłuszczanie się ich.
Nie mycie włosów może doprowadzić do łupieżu, a z pewnością nie przedłuży świeżości włosów po myciu.

6. Dorośli nie powinni używać szamponów dla dzieci.
To oczywiście mit, o ile nasze włosy nie są zmęczone koloryzacją czy zabiegami fryzjerskimi. W takich przypadkach wymagają nieco większej pielęgnacji, zaś szampony dla dzieci są bardzo delikatne.

7. Odżywka wcierana w skórę głowy odżywia ją.
Mit! Odżywka wcierana w skórę głowy może jedynie spowodować szybsze przetłuszczanie się włosów.

8. Rozjaśnianie włosów w domu a u fryzjera to to samo.
Prócz oczywistego aspektu, że fryzjer zapewne zrobi to lepiej, ze względu na swoje doświadczenie, jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie rodzaj farby. Te dostępne na wolnym rynku mogą spalić, zniszczyć i skruszyć włosy, zwłaszcza jeśli zrobi się to niezgodnie z instrukcją. Dlatego nie warto ryzykować i udać się do dobrego i zaufanego fryzjera.

9. Masaż głowy potęguje wypadanie włosów.
Mit. Masaż głowy pobudza ich ukrwienie, co za tym idzie poprawia ich wzrost oraz wzmacnia cebulki.

10. Włosy ciemne i jasne nie mają różnych wymagań w pielęgnacji.
To również jest mit, jeżeli mówimy o włosach rozjaśnianych. Włosy rozjaśniane z reguły są bardziej zniszczone, niż te przyciemniane, więc należy pamiętać o tym, że również potrzebują więcej uwagi, pielęgnacji, nawilżenia a niekiedy i odbudowania.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie tekstu w części, lub w całości.

Jeden komentarz

  1. Świetny wpis, szalenie nam się podoba, bowiem zawiera niemal wszystkie cenne uwagi odnośnie włosów. Co ciekawe można do tej listy dołączyć mit o wiązaniu włosów na noc. Owszem jeśli zwiążemy je silnie, to w trakcie snu, wiercenia itp. możemy uszkodzić strukturę włosa, jednak jeśli zrobimy luźny warkocz, to z pewnością włosy odpoczną nie plącząc się o siebie i nie trąc.

Dodaj komentarz